رک مک رک گشت کدخبر: 290379 ارسال پرینت 89

رکنا: با وجود غذاهای خوشمزه محلی همانند کباب ، کوفته ، حلیم و انواع بورک ، اصلا عجیب نیست که گردشگرانی که از قبرس شمالی دیدن می کنند احساس کنند داخل کشور ترکیه هستند.

قبرس شمالی ، قسمت کمتر شناخته شده و ترکی جزیره مدیترانه ای قبرس است ، این قسمت از جزیره پر از کافه و رستوران های متنوع است که غذاهای لذیذ و خوش طعم ترکی را با قیمت هایی مناسب و ارزان سرو می کنند.
قبرس شمالی
علاوه بر غذاهای خوشمزه ای که دارد ، قبرس شمالی آسمانی آبی بیکران و سواحل آرام و شنی زلال و شفاف دارد. با اینحال ، قسمت شمالی جزیره قبرس ، یا بهتر است بگوییم قسمتی که متعلق به ترکیه است ، بکر و دست نخورده باقی مانده و گردشگران کمتری از آن دیدن می کنند چرا که قسمت جنوبی آن ، آنها را بیشتر به خود جذب می کند. اما در حقیقت اگر از قبرس جنوبی وارد قبرس شمالی شوید کاملا متوجه می شوید که در این جزیره زمان به کندی گذشته است و هنوز روح و چهره تاریخی خود را حفظ کرده.
قبرس شمالی

قبرس شمالی

هرچند با توجه به جدایی شمال و جنوب جزیره قبرس ، شاید به نظر برسد رفتن از جنوب به شمال کار سختی باشد اما در سالهای اخیر گذر بین این دو جزیره برای بسیاری از کشورها آسان شده و فقط لازمه آن داشتن یک پاسپورت معتبر است. شمال و جنوب جزیره قبرس از سال 1974 از هم جدا شده اند. اما وجود هتل های لوکس ، ریزورت های ساحلی و رستوران های زنجیره ای مشهور در این سوی جزیره ، محبوبیت آن را بین گردشگران بیشتر کرده است.
قبرس شمالی
اما شمال جزیره قبرس کاملا متفاوت است ، طبیعت سرسبز آن ، سواحل دست نخورده و خلوت و همچنین روستاهایی جذاب و دور افتاده چیزی هستند که قبرس شمالی را از قبرس جنوبی کاملا مجزا می سازند. علاوه بر اینها ، واحد پول در قبرس شمالی نیز لیر ترکیه است و نیازی به پرداخت یورو نیست. این باعث می شود این مقصد کمی ارزانتر از قبرس جنوبی باشد.
نیکوزیا ( Nicosia ) ، بزرگترین شهر در این جزیره است که به دو قسمت تقسیم شده و پایتخت هر دو قسمت جزیره قبرس است ، بخشی از این شهر بزرگ در قبرس جنوبی یا یونانی و بخشی دیگر آن در قبرس شمالی یا ترکی جزیره قرار گرفته است.
در شهر قدیمی نیکوزیا در قبرس شمالی می توانید خیابان های باریکی ببینید که در گوشه و کنار آن کافه های ترکی مشغول سرو چای مخصوص ترکی هستند. شاید اگر قسمت جنوبی این جزیره را هم ببینید متوجه تفاوت آن شوید چرا که در خیابان های شیک و مدرن قبرس جنوبی احتمال اینکه کافه ای سنتی ببینید کمتر است و بیشتر رستوران ها و کافه های معروف از جمله KFC خواهید یافت.یکی از بهترین روش ها برای تجربه کردن قبرس شمالی و گشتن این جزیره ، کرایه کردن ماشین و رفتن به اطراف شهر است تا زیبایی های دست نخورده و بکر آن را ببینید. در قبرس شمالی هم همانند انگلستان موتوری ها در سمت چپ جاده رانندگی می کنند ، این باعث می شود رانندگی برای گردشگران در مسیرها راحت تر شود.

قبرس شمالی

قبرس شمالی
هتل ها و ریزورت های قبرس شمالی نیز چیزی کم از هتل های قبرس جنوبی ندارند، در کنار ساحل هتل های ساحلی متعددی می توانید بیابید که هم مناسب خانواده ها هستند هم دسترسی به آنها ساده است. معمولا هتل ها دسترسی اختصاصی به ساحل دارند و برخی از هتل های لوکس تر پارک آبی و استخرهای وسیع دارند.

قبرس شمالی

اگر می خواهید قسمت های تاریخی تر این بخش از جزیره را ببینید به گیرنه ( Kyrenia ) بروید . گیرنه جاییست که در آن می توانید فروشگاههای خیابانی ، بازار و بندرگاهی آرام و دیدنی بیابید. یکی از محبوب ترین سواحل آن ساحل آلاگادی است که با نام ساحل لاک پشت نیز شهرت دارد. این ساحل پر است از درختان زیتون و صدها متر ساحل تمیز و دریای آبی.

سفر به قبرس شمالی بدون دیدن این شبه جزیره ناقص خواهد بود ، اینجا جاییست که در آن زیباترین طبیعت جزیره را می توانید ببینید. اگرچه این قسمت از جزیره کمی دور از دسترس به نظر می رسد اما اگر ماشین کرایه کرده باشید به راحتی می توانید مسیر خود را به این منطقه خلوت و بکر بیابید.
در پارک ملی که در کارپاز وجود دارد می توانید علاوه بر طبیعت دست نخورده و بکر ، میمون های وحشی را نیز ببینید که ازادانه در پارک در حال گردش هستند. بیشتر بازدیدکنندگان برای آنها سیب می برند . این میمون ها توسط مزرعه داران ترکی که زمانی در این منطقه زندگی می کردند رها شده اند و به زندگی در میان درختان ادامه داده اند.
این شبه جزیره نیز سواحلی دارد که معمولا خلوت و حتی گاهی خالی از گردشگر است. اما ساحل کارپاز بسیار وسیع و بکر است و تا جایی که چشم می بیند ادامه دارد. ساحل گلدن یا طلایی بهترین ساحل جزیره است که در این منطقه قرار دارد. ساحلی آرام با آبهای لاجوردی و زلال ، معمولا آب این منطقه گرم است و از شنا کردن در آن لذت خواهید برد.
این قسمت از جزیره مکان مناسبی برای بازدید از کلیسا ها و مساجدی است که در روستاهای دورافتاده قرار گرفته اند. یکی از آنها صومعه آپوستولوس آندرس است که در نزدیکی آن یک فواره و چشمه آب نیز وجود دارد ، این صومعه و حوالی آن هم برای ترک ها هم یونانی ها مکان مقدسی به شمار می رود.
اگرچه بیشتر گردشگران بخصوص اروپایی ها مقاصدی همچون آیاناپا یا لارناکا را برای سفر در قبرس انتخاب می کنند اما با این حال قبرس شمالی نیز شاهد امسال شاهد گردشگران بیشتری نسبت به قبل بوده است. اکثر گردشگرانی که به این قسمت از جزیره می آیند انگلیسی ها هستند ، آنها علاقه بیشتری به گشتن و بازدید از جاهای ناب و کمترشناخته شده دارند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

قبرس شمالی

قبرس شمالیاخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر